Jak zjistím, zda už můžu řídit? | VitalBar

Jak zjistím, zda už můžu řídit?

Večer byl divoký, pár drinků padlo a ráno se probouzíš s otázkou: „Můžu už sednout za volant?“ Pokud nechceš riskovat pokutu, řidičák na čekací listině nebo nehodu, je dobré mít přehled o tom, jak dlouho alkohol zůstává v těle a jak ho můžeš odbourat rychleji.

Jak dlouho trvá, než alkohol vyprchá?

Rychlost odbourávání alkoholu závisí na několika faktorech – váze, metabolismu, tom, co jsi jedl, a kolik jsi vypil. Průměrně se odbourává tempem 0,1 až 0,2 promile za hodinu. To znamená, že pokud jsi měl večer v krvi 1,5 promile, může trvat 8–12 hodin, než ho tělo úplně odbourá. Nejbezpečnější je nepodceňovat čas a nespoléhat se jen na subjektivní pocit střízlivosti.

Pozor! Ani když se cítíš střízlivě, nemusí to znamenat, že jsi bez alkoholu v krvi. Pocit, že se ti nemotá hlava a jsi v pohodě, neznamená, že jsi schopný řídit. Zbytkový alkohol může v těle přetrvávat dlouhé hodiny, a pokud tě zastaví policie, můžeš nadýchat i v momentě, kdy se cítíš úplně fit.

Dá se alkohol z těla odbourat rychleji?

Mnozí věří, že studená sprcha, káva nebo energetický nápoj je postaví na nohy. Pravda je ale taková, že tělo má svůj vlastní rytmus a proces odbourávání alkoholu nelze dramaticky urychlit. Přesto existují způsoby, jak mu trochu pomoci:

Dostatek vody – alkohol dehydratuje, proto je důležité pít hodně vody.
Jídlo – bílkoviny a zdravé tuky mohou zpomalit vstřebávání alkoholu, ale po prohýřené noci už odbourávání neovlivní.
Pohyb – mírná fyzická aktivita může zrychlit metabolismus, pokud ti to ovšem tělo dovolí. Někdy je problém dojít i na WC – a to se za fyzickou aktivitu nepočítá.
Dostatek spánku – během něj se organismus regeneruje a zpracovává toxiny.

Jak si být jistý, že můžu řídit?

Nejspolehlivější odpověď? Změř si alkohol v dechu.

Pokud nemáš doma alkoholtester, řiď se jednoduchým pravidlem – pokud jsi pil večer, raději počkej do oběda nebo využij jiný způsob dopravy. Pokud si nejsi jistý, nepokoušej štěstí. Riskovat pokutu nebo nehodu se prostě nevyplatí.

Lepší řešení – prevence

Pokud nechceš řešit dilema, zda můžeš řídit, naplánuj si to předem:

Stanov si limit – vědět, kdy přestat, je klíčové.
Střídej alkohol s vodou – pomůže to předejít dehydrataci. Nejenže se ráno nebudeš cítit tak zle, ale zároveň tím podpoříš své tělo.
Naplánuj si odvoz – taxi nebo MHD jsou nejlepší možnosti. Těch pár korun nestojí za to, abys přišel na půl roku o řidičák nebo způsobil nehodu.

Fun Fact: Víš, který národ vypije nejvíce alkoholu na světě?

Podle statistik WHO vypijí nejvíce alkoholu na osobu obyvatelé Moldavska, kde průměrný dospělý člověk ročně zkonzumuje přibližně 15 litrů čistého alkoholu. Pro srovnání, v České republice je to kolem 12 litrů na osobu. Takže pokud sis někdy myslel, že Češi rádi oslavují, ještě máme rezervy. 😆

Co ještě udělat, abych byl rychleji „čistý“?

Měj vždy po ruce výživový doplněk RE-START. Jak už název napovídá, tahle lahvička restartuje tvé tělo po prohýřené noci. Dodá ti potřebné vitamíny a minerály a nakopne tě do… lepšího dne po párty. A pokud chceš udělat dojem i na kamarády, pořiď si rovnou výhodný balíček.